سبد خرید

نکات مهم نگهداری از کفش چرم

چگونه از کفش چرم نگهداری کنیم؟

کفش‌هایی که ما خریداری می‌کنیم همیشه در همان حالت اول باقی نمی‌مانند و همه ما دوست داریم بعد از استفاده از کفش‌های خود، همچنان کیفیت و زیبایی آن حفظ شود. برای رسیدن به این خواسته باید به نکات مهمی توجه کرد که در این مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. نگهداری از چرم طبیعی مقداری سخت به نظر می‌رسد، دلیل آن هم انعطاف‌پذیری و سادگی در فرم‌پذیری و فسادپذیری بالا در محیط های مرطوب است. کفش‌های چرمی دارای دوام زیادی هستند به همین خاطر غیر ممکن به نظر می رسد که بتوان از ایجاد چین و چروک و تغییرات جزئی بر روی آن جلوگیری کرد و اینجاست که باید به نکات و روش‌های نگهداری و محافظت از کفش چرم طبیعی و چرم مصنوعی خود توجه کنیم.

کفش‌های چرم تابستانی برای تنفس بهتر و بیشتر کفش، رویه آن از رنگ کمتری برخوردار است. همین باعث می‌شود که در تابستان پای شما خنک بماند. کفش‌های چرم زمستانی به دلیل اینکه بیشتر با برف و سرما سروکار داریم منافذ کفش با رنگ بیشتری بسته می‌شود و همین امر موجب محافظت در برابر سرما می‌شود و کفش را گرم نگه می‌دارد.

چه کفشی برای ایستادن مناسب است؟

مهم‌ترین نکته در مورد کفش‌های چرم نحوه نگهداری آن‌ها است. چون این کفش‌ها بیشتر برای مجالس و مهمانی استفاده می‌شوند، ممکن است مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار نگیرند، به همین خاطر باید به شیوه‌های درست از آن‌ها نگهداری کرد.

کفش، کفش چرم، کفش چرمی، خرید کفش چرم، خرید عمده کفش چرم، خرید کفش چرمی عمده، علی ویترین

موارد محافظت از کفش‌های چرم

سعی کنید کفش چرم را در برابر مواد اسیدی و اشیای تیز قرار ندهید چرا که اثراتی که روی کفش می‌گذارند غیر قابل جبران خواهد بود. در بعضی مواقع ممکن است لکه‌هایی به طور عمیق روی کفش ایجاد شود و ما سعی می‌کنیم که هر طور که شده آن‌ها را از بین ببریم که این کار درست نیست و ممکن است به کفش چرم خود آسیب بزنیم. اگر می‌خواهید طول عمر کفش‌های چرم شما بیشتر شود هر چند وقت یکبار سعی کنید به آن‌ها استراحت دهید یا به قول معروف به آن‌ها مرخصی دهید و از آن‌ها استفاده نکنید تا رطوبتی که جذب شده بخار شود و همین امر موجب طول عمر کفش ما می‌شود.

اگر به هر دلیلی برای مدتی نمی‌خواهید از کفش‌ها یا بوت و چکمه استفاده کنید، داخل آن را با قالب‌های چوب درخت سرو و یا روزنامه پر کنید و داخل جعبه گذاشته  تا شکل ظاهری آن تغییر نکند. کفش چرمی را هیچوقت در برابر نور مستقیم خورشید قرار ندهید و همیشه در کمد یا جعبه و به دور از نور خورشید قرار دهید.

روش صحیح تمیز کردن کفش چرمی

تمیز کردن کفش چرمی
برای تمیز کردن کفش چرمی، ابتدا با یک پارچه‌ی نرم یا یک برس گرد و خاک روی کفش را پاک کنید؛ اگر باز هم لکه‌ای باقی ماند آن را با یک تکه پارچه‌ی نرم برطرف کنید. این را به‌خاطر داشته باشید که در زمان خرید کفش چرمی به یک سری ابزار و وسایل برای تمیز کردن و نگهداری آن نیز نیاز خواهید داشت؛ بنابراین حتما آن‌ها را هم تهیه کنید. سپس واکس بزنید و از نرم‌کننده‌ی چرم استفاده کنید؛ به این صورت که با برس آن را روی کفش بکشید تا پخش و جذب چرم بشود. سپس اجازه بدهید تا کفش‌ها طی شب استراحت کنند و بعد دوباره به آن‌ها واکس بزنید. درصورت تمایل می‌توانید از براق‌کننده‌ها هم استفاده کنید.

برای نگهداری از محصولات چرمی مجهز باشید

کیف مخصوص وسایل نگهداری از محصولات چرمی
اگر از علاقمندان محصولات چرمی هستید، حتما یک کیف مخصوص هم دارید. در این نوع کیف‌ها هرچیزی که برای مراقبت از کفش یا وسایل چرمی نیاز دارید، وجود دارد. وسایلی از قبیل فرچه‌ی واکس، فرچه‌ی پولیش، نرم‌کننده‌ی چرم، براق‌کننده و غیره که گذاشتن آن‌ها در یک کیف مخصوص هم جالب و جذاب است و هم اینکه‌ از بهم‌ریختگی و گم شدن وسایلتان جلوگیری می‌کند. شاید فکر کنید نباید اهمیتی داشته باشد که از چه نوع فرچه‌ای برای واکس یا پولیش استفاده می‌کنید، اما این‌طور نیست؛ آن‌ها در اندازه و بافت تفاوت دارند و همین باعث می‌شود تا فرچه‌ی واکس آن را به‌خوبی روی سطح چرم پخش کند، درحالی‌که فرچه‌ی پولیش به آن حالتی یکدست و براق می‌بخشد.

نبایدهای نگهداری از کفش چرمی

نگهداری از کفش چرمی
همان‌طور که برای نگهداری از کفش چرمی نکاتی هست که باید رعایت کنید، نبایدهایی هم وجود دارد که عدم توجه به آن‌ها عمر کفش شما را کم می‌کنند. یکی از نکته‎‌های مهم که احتمالا نمی‌دانید، این است که چرم نیاز به اکسیژن دارد؛ بنابراین نگه‌داشتن آن در کیسه‌های پلاستیکی از عمر کفش یا محصولات چرمی کم می‌کند.

این را هم به یاد داشته باشید که کفش‌های چرمی برای استفاده مکرر و روزانه مناسب نیستند. اگر آن‌ها را دائم بپوشید، ظاهر خود را از دست می‌دهند و متاسفانه هیچ‌چیز آن‌ها را به شکل اول در نمی‌آورد. بنابراین، اگر به دنبال خرید یک جفت کفش روزمره زنانه یا مردانه هستید، بهتر است نوع دیگری از کفش را انتخاب کنید یا این‌که چند جفت کفش استفاده کنید تا طول عمر آن‌ها را افزایش بدهید.

برای اینکه برخی کفش‌ها جا باز کنند و راحت‌تر باشند، می‌توان از سشوار استفاده کرد اما این موضوع در مورد کفش‌های چرمی صادق نیست و به‌طور کلی نباید آن‌ها در نزدیکی منابع گرمایی یا نور مستقیم خورشید قرار بدهید؛ چراکه با این‌ کار ممکن است رنگ چرم تغییر کند و شکل اولیه‌ی خود را از دست بدهد.

چرا کفش چرم بپوشیم؟

کفش چرمی راحتی
برای بسیاری از افراد کفش های چرمی طول عمر زیادی ندارند اما اگر جنس چرم و نوع دوخت آن مناسب باشد، درصورتی که از آن درست نگهداری کنید، می‌توانید تا چند سال کفش‌هایتان را نو و سالم همچنان در کمد داشته باشید. اما کیفیت و زیبایی تنها دلایلی نیستند که ما را ترغیب می‌کنند تا هزینه‌ی بیشتری برای خرید این نوع کفش بپردازیم.

از ویژگی های کفش چرم این است که آن‌ها به پا اجازه‌ی تنفس می‌دهند و به همین دلیل از بروز بوی نامطبوع جلوگیری می‌کنند. این کفش‌ها شکل ظاهری بهتری دارند و به روی پا کاملا متناسب به نظر می‌رسند همچنین راحت و سبک هستند و از نفوذ آب به داخل کفش جلوگیری به عمل می‌آورند. ضمن اینکه چرم اصل در طبیعت تجزیه‌ می‌شود و از این نظر برای زمینی که در آن زندگی می‌کنیم گزینه‌ی بهتری است. هرچند که دوستداران حیوانات استفاده از چرم طبیعی را کاری نادرست می‌دانند.

چطور چرم طبیعی را تشخیص بدهیم؟

انواع کفش چرمی مردانه
یکی از راه‌های ساده این است که از برندهای معتبر استفاده کنید. با این انتخاب کار شما تا حد زیادی راحت می‌شود اما اگر همچنان قصد دارید تا بتوانید خودتان چرم اصل را تشخیص بدهید، چند نکته‌ی ساده وجود دارد که کافی است تا به آن‌ها دقت داشته باشید. یکی از روش‌های تشخیص چرم طبیعی نیز این است که ابتدا انواع آن را بشناسید. به‌طور کلی سه نوع چرم وجود دارد که به آن‌ها اصطلاحا چرم‌های سبک، نیمه‌سنگین و سنگین می‌گویند و برای تهیه‌ی کفش، عمدتا از چرم‌های نوع سنگین استفاده می‌‍شود. برای تشخیص چرم طبیعی، چند روش ساده وجود دارد:

بوی چرم را حس کنید!

کفش چرمی زنانه
یکی از روش‌های عجیب این است که کفش یا به‌طور کلی محصول چرمی را بو بکشید! شاید خنده‌دار به‌نظر برسد اما بوی چرم یکی از نشانه‌های مهم در تشخیص اصل بودن آن است؛ چرم مصنوعی یا انواع دیگر هرگز بویی مشابه چرم اصل ندارند و اگر با بوی آن آشنا باشید، کار ساده‌ای در تشخیص کفش چرم اصل خواهید داشت.

به بافت چرم توجه کنید

بافت کفش چرم
بافت چرم طبیعی بسته به نوع و کیفیتی که دارد ممکن است درشت یا ریز باشد. همچنین بافت چرم طبیعی کمی خشن‌تر است و اگر با یک جفت کفش کاملا صاف روبه‌رو هستید، احتمال دارد جنس آن از چرم مصنوعی باشد. علاوه بر این، نوع بافت هم اهمیت دارد و اگر چرمی که مشاهده می‌کنید کاملا یکدست به نظر می‌رسد، به احتمال زیاد طبیعی نیست؛ چراکه چرم واقعی الگوی نامنظم و ناهماهنگی دارد. در مقابل، چرم مصنوعی الگویی ثابت دارد که در تمام قسمت‌ها تکرار شده است.

واکس زدن کفش های چرم چگونه باید باشد؟

بهترین کفش مناسب پیاده روی

برای حفظ ظاهر کفش چرم باید از واکس‌های مخصوص یا گیاهی استفاده کنیم تا نتیجه لازم را بگیریم. کفش‌های چرم را باید شبانه واکس بزنیم و درجایی در بسته بگذاریم که صبح بتوانیم استفاده کنیم. استفاده از برس‌هایی که از موی اسب ساخته شده و پدهای بعد از واکس زدن، باعث می‌شود تا کفش‌های ما جلای بیشتری داشته باشد و همینطور واکس به خرد چرم رفته و مقدار اضافه آن از سطح کفش پاک شود.

بعضی از کفش‌های چرم حالت دو رنگ یا سایه روشن دارند که با تکنیک‌های ویژه‌ای که با استفاده از رنگ و پولیش خاصی ایجاد شده‌اند تا زیبایی کفش را دو چندان کنند، اما باید توجه داشت که این عمل در مراحل پایانی چرم یا کفش اتفاق می‌افتد و ممکن است با واکس زدن و استفاده از مواد پاک‌کننده این رنگ از بین برود و رنگ اولیه کفش نمایان شود.

کفش، کفش چرم، کفش چرمی، خرید کفش چرم، خرید عمده کفش چرم، خرید کفش چرمی عمده، علی ویترین

از کفش چرم در زمستان چگونه نگهداری کنیم؟

در فصولی از سال که بارندگی است بهتر است هرچه سریع‌تر گل و لای را از سطح کفش چرم خود با یک دستمال مرطوب پاک کنید و واکس هم بزنید. اگر می‌خواهید از واکس استفاده کنید بهتر است ابتدا آن را روی قسمتی از کفش که در معرض دید نیست امتحان کنید تا مطمئن شوید برای کفش مناسب است. در فصل زمستان که بارندگی است و کفش ما ممکن است خیس شود بهتر است آن را در دمای عادی خانه یا اتاق  قرار دهیم تا خشک شود و از گرمای مستقیم بخاری  استفاده نکنیم. دلیل آن هم این است که گرمای بخاری باعث خشک و شکننده شدن چرم می‌شود و همینطور باعث شل شدن و فاسد شدن چسب زیره کفش نیز می‌شود. بهتر است در این حالت از واکس‌های اسپری شونده استفاده شود.

استفاده از کفش و چکمه و بوت‌های چرمی در برف و باران باعث می‌شود تا آب از قسمت دوخت کفش به داخل کفش نفوذ کند که امری اجتناب‌ناپذیر است و باید به آن توجه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال به کل کشور
تضمین اصالت و کیفیت کالا

فروش عمده و مستقیم از کارخانه

۶ ماه ضمانت