سبد خرید

لباس های آینده ،از شیر ، باکتری ، تار عنکبوت

یک فنجان شیر برای تهیه 5 پیراهن ضد باکتری و ضد رطوبت کافی است. (به نقل از وب سایت شرکت Mi Trou)

پیشرفت های علوم بیولوژیک در دهه های اخیر ، به ویژه در مهندسی ژنتیک ، دریچه ای را برای رهبران صنعت نساجی برای ایجاد الیاف جدیدتر،انعطاف پذیر تر ، بادوام تر ،قابل تجزیه زیست و آلودگی کمتر،باز کرده است مانند لباس از جنس شیر ، لباس از جنس باکتری و لباس از جنس تار عنکبوت.

کارشناسان امیدوارند از طریق فناوری هایی که از ارگانیسم های زنده مانند باکتری ها ، جلبک ها ، قارچ ها ، سلول های حیوانی ، عنکبوت و شیر ایجاد میشود ، انقلابی در صنعت مد ایجاد کنند.که به دلیل انرژی و شدت آب ، انتشار زیاد و آلودگی مورد انتقاد است.

صنعت مد در سالهای اخیر با افزایش تعداد محققان ، مهندسان و طراحان علاقه مند که سعی در یافتن پارچه های پایدار و سازگار با محیط زیست داشتند ، پس از فهمیدن اینکه استفاده از مواد حیاتی تر و مناسب تری برای عصر حاضر وجود ندارد ،تمرکز خود را بر “اصول سبز”گذاشتند،که دیگر استفاده از مواد مضر را متوقف کرده است.

این افکار پس از تجزیه تحلیل پوست ،و فیبرهای ساخته شده از جلبک،شیرمنقضی شده ، و باکتریهای اصلاح شده ژنتیکی شکل گرفت،که امکان تولید 100 درصد مواد پایدار و تولید شده از نظر بیولوژیکی را ثابت کرد.

مشخص شده که برای طبیعت موثر هستند،در پایان چرخه زندگی تأثیر مثبتی بر محیط دارند ، تجزیه شده و به کود تبدیل می شوند.

لباس از جنس شیر ، لباس از جنس باکتری و لباس از جنس تار عنکبوت

ممکن است برای برخی سوال بوجود بیاید که این انقلاب در صنعت پوشاک چه زمانی اتفاق میفتد؟

این امر به سرعت سرمایه گذاری به توسعه این بافتهای “سبز” بستگی دارد ،که نه تنها با محیط زیست سازگار هستند،  همچنین دارای  مزایای بسیاری هستند که آنها را برای آینده صنعت نساجی ایده آل می کند .

انتظار می رود در آینده ای نه چندان دور ، لباس ها با استفاده از موجودات زنده تولید و رنگ آمیزی شوند ، که منجر به از بین رفتن بسیاری از فرآیندهای شیمیایی می شود که صنعت مد را به یکی از آلوده ترین صنایع در جهان تبدیل کرده است.

 

قیمت محیطی بالا

ژاکت تولید شده از باکتری ، به تار عنکبوت شبیه سازی شده که دوام و مقاومت آن را حدود 5 برابر افزایش می دهد.

صنعت نساجی داده های نگران کننده ای را در اختیار دارد. از 80 میلیارد پوشاک سالانه در سراسر جهان ، سه چهارم آنها از پلی استر و پنبه ساخته شده است.

در سال 2018 ، 45 میلیون تن پلی استر عمدتا برای صنعت نساجی تولید شده است و این الیاف مصنوعی از پتروشیمی ها گرفته می شود ، از منابع تجدید ناپذیر و آلاینده استفاده می کند و عواقب زیست محیطی ویرانگری دارد و بیش از 200 سال طول می کشد تا تجزیه بیولوژیکی کامل انجام شود.

در مورد بیشترین مصرف فیبر گیاهی که پنبه است ، در سال گذشته 26.7 میلیون تن تولید شده است که این محصول به زمین و آب زیادی احتیاج دارد زیرا کاشت ، فرآوری و رنگ آمیزی یک کیلوگرم از ان به 13 هزار لیتر آب نیاز دارد.

صنعت نساجی مسئول 20 درصد پسماندهای آلاینده آب و حدود 10 درصد انتشار کربن جهانی است. از این بدتر ، طبق آماری که سازمان بهداشت جهانی صادر کرده است ، سالانه 28000 کشاورز به دلیل تأثیر سموم شیمیایی از سوخت محصولات پنبه میمیرند.

این آسیبهای زیست محیطی و انسانی ناشی از صنعت نساجی و پوشاک انگیزه بزرگی در ایجاد انواع جدیدی از مواد با کیفیت و روشهای ایده آل بود که عامل محیطی و انسانی را با استفاده از فرایندهای طبیعی در نظر می گرفت.

از جمله شرکت های فعال در این زمینه ، شرکت نوظهور ژاپنی “Spyber” است که در زمینه تولید پروتئین های مصنوعی برای مواد بیولوژیکی متخصص است ،که اخیراً با شرکت “North Face” برای تولید رشته های عنکبوت ابریشمی از باکتری های تخمیر شده و ساخت اولین کت تجاری به نام”ژاکت ماه”همکاری کرده است.

 

تار عنکبوت خارق العاده است

ابریشم عنکبوت یکی از قوی ترین مواد طبیعی است ، انعطاف پذیر و سبک است و مقاومت آن در مقایسه با وزن،پنج برابر دوام و مقاومت فولاد است.

این خصوصیات شگفت انگیز آن را به پارچه ای ایده آل برای لباس های بیرونی تبدیل کرده است.

و همچنین می تواند در طیف گسترده ای از برنامه ها مانند بخیه های خوب ، لباس های بالستیک و حتی نخ های تور ماهیگیری و قلاب مورد استفاده قرار گیرد.

اما مشکلی که بخش صنعتی با آن روبرو است یافتن راهی برای تولید مواد در مقادیر صنعتی قابل اجرا است.

عنکبوت ها رشته های ابریشم خود را به طور طبیعی از پروتئین مخلوط با آب تولید می کنند و آنها را از یک سوراخ بسیار کوچک در بدن خارج می کنند تا بافت آنها مانند نخ معمولی شروع شود.

برخلاف کرم های ابریشم ، که می توان ان ها را روی برگ های توت پرورش داد ،کنترل عنکبوت و سازگار کردنش دشوار است،آنها حشرات تهاجمی هستند.

دانشمندان چندین سال پیش سعی کردند با اصلاح ژنتیکی گیاهان ، مخمرها ، کرم های ابریشم یا حتی بزهایی که غدد پستانی آنها حاوی ژن خاصی است.

این رشته های گرانبها را تولید کنند ،به طوری که شیر آنها پروتئین ابریشم تولید می کند ، اما نخ هایی که تولید می شدند ، به اندازه کافی قوی نبودند و بسیاری از خصوصیات ابریشم عنکبوت طبیعی را تحمل نمی کند.

Spyber و North Vice روش دیگری را انتخاب کردند،انها با تهیه کد ژنتیکی اسیدهای آمینه عنکبوت از طریق کامپیوتر و انتقال آن به باکتری اشرشیا کلی برای تحریک تولید این رشته های نازک و سخت ،و سپس باکتری ها با قندها و مواد معدنی تغذیه شدند. این کار برای برای تکثیر و تولید الیاف بود.

“ژاکت ماه” که با نخ ابریشم مصنوعی ساخته شده است همان مقاومت منسوجات ساخته شده از فرآورده های نفتی را دارد ، اما سازگار با محیط زیست و زیست تخریب پذیر است.

در حال حاضر ، قیمت همچنان مانع واقعی استفاده گسترده از ابریشم عنکبوتی مصنوعی است ،زیرا هزینه تولید آن توسط این فرآیند تخمیر به حدود 100 دلار در هر کیلوگرم می رسد ،که بیش از 10برابر نسبت به هزینه نایلون و سایر الیاف مصنوعی اضافه می شود.

یکی از شرکت های پیشگام Amselk آلمان است که از باکتری های اصلاح شده ژنتیکی برای تولید پروتئین ابریشم عنکبوت استفاده می کند.این شرکت به تازگی راه اندازی اولین بند ساعت لوکس خود را جشن گرفته است.این شرکت برای تولید طیف وسیعی از محصولات با استفاده از این الیاف از جمله کفش های ورزشی قابل تجزیه برای آدیداس کار می کند.

مدیرعامل شرکت جنس کلاین می گوید: “از نظر طراحی ، می توانید خصوصیات مواد را از سطح مولکولی تنظیم کنید ، که به شما امکان کنترل بسیار بیشتری روی محصول نهایی در مقایسه با مواد معمولی می دهد.”وی اضافه می کند که صنعت مد

مانند بسیاری از صنایع ، آنها برای دستیابی به استانداردهای کیفیت و پایداری تلاش می کنند. از یک طرف ، مصرف کنندگان محصولاتی با ویژگیهای عملکرد بهتر می خواهند و از طرف دیگر روشهای تولید پایدارتر و مواد سنتی نمی توانند هر دو خواسته را برآورده کنند ، در حالی که مواد تولید شده از نظر بیولوژیکی می تواند.

لباس از جنس شیر ، لباس از جنس باکتری و لباس از جنس تار عنکبوت

پوشیدن جلبک و شیر

استفاده گسترده از ابریشم عنکبوت مصنوعی

نیاز فوری به ایجاد جایگزین برای مواد شیمیایی سمی مورد استفاده در ساخت و رنگرزی پارچه ها ، که به هزاران کارگر آسیب می رساند و باعث مرگ آنها می شود ،محققان شرکت آلمانی “Alga Life” را بر آن داشت تا با استفاده از جلبک های دریایی الیاف و رنگ تولید کنند.

مدیرعامل این شرکت ، رنانا كربس ، می گوید لباسهای ساخته شده در Alga Life نه تنها از نظر آلودگی ، آب و انرژی،از دوام بیشتری برخوردار است ،بلكه به لطف تركیبات طبیعی تولید شده در جلبك دریایی ، برای مراقبت از پوست فرد پوشنده نیز طراحی شده است.

“شما یک محصول سالم و فاقد مواد شیمیایی ، فاقد سموم دفع آفات و مغذی برای پوست دارید. ما می خواهیم برای کارگران و مصرف کنندگان نهایی مد پاک ، سالم و پایدار ایجاد کنیم.” ما موتور سبز انقلاب مد هستیم.

شرکت alga life قصد دارد تا سال آینده به تولید انبوه برسد.

شرکت Me Terro مستقر در لس آنجلس از شیر منقضی شده یا استفاده نشده برای تولید الیاف نساجی استفاده می کند که نه تنها برای محیط زیست بلکه برای صاحب آن نیز مفید است.او می گوید این پارچه نسبت به پارچه پنبه ای مزایای زیادی دارد.

فرآیند فرآوری شیر و تبدیل آن به فیبر حدود دو ماه طول می کشد ، شیر تخمیر می شود ، مخلوط می شود ، محتوای چربی آن برداشته می شود و سپس آب دفع می شود و در نتیجه پودر شیر تولید می شود.

این برای پاک کردن کلیه مواد غیر از پروتئین طبیعی معروف به کازئین خالص سازی می شود.که جدا شده و در محلول غوطه ور می شود تا پروتئین ها جامد شود و به فیبر تبدیل شود.

سپس محلول برداشته شده و الیاف کشیده شده و چرخانده می شوند و آماده استفاده در صنعت نساجی هستند.

این شرکت می گوید که یک فنجان شیر کافی است تا پنج پیراهن ساخته شود،که سه برابر نرمتر از پنبه است و احساسی شبیه به ابریشم به فرد استفاده کننده میدهد.

رابرت لو ، مدیر عامل و بنیانگذار این شرکت ، می گوید سالانه 128 میلیون تن فرآورده های لبنی دور ریخته می شود و او از این مقدار عظیم زباله های لبنی بسیار ناراحت است.

و او تأکید می کند که چشم انداز شرکتش این است که زمین را دوباره سبز کند و برای رسیدن به این هدف او باید به مردم آموزش دهد که محصولات دوستدار محیط زیست را به بازار عرضه کنند و مد “سبز” را در دسترس همه قرار دهند.

لباس از جنس شیر ، لباس از جنس باکتری و لباس از جنس تار عنکبوت

باکتری هایی که پوست تولید می کنند

شرکت مدرن میدو در نیویورک برای رهایی از پوست حیوانات ، ماده ای به نام “zoa” ایجاد کرده است ،این کار را با اصلاح DNA مخمر برای تولید پروتئین کلاژن ، که اصلی ترین ترکیب پوست است ، انجام می دهد.

و پوست حیاتی ایجاد شده توسط فرآیند تخمیر دارای ویژگی ها و کیفیت های کاملی مانند نرمی و دوام است .

می تواند به هر شکل تبدیل شده و با مواد دیگر ترکیب شود و امکان طراحی جدیدی را که با چرم سنتی امکان پذیر نیست ارائه دهد.

روند تولید پوست در آزمایشگاه کارآمدتر است ، زیرا از ابتدا تا انتها فقط دو هفته طول می کشد ، در حالی که تولید چرم سنتی سالها طول می کشد ، از پرورش حیوانات گرفته تا کشتار آنها و پردازش پوست برای چندین هفته برای تبدیل آن به یک محصول قابل استفاده .

دیوید ویلیامسون ، مدیر ارشد فناوری این شرکت ، می گوید: “این مزایای قابل توجهی نسبت به پوست حیوانات فراهم می کند ، زیرا ما می توانیم مواد خود را برای رفع نیازهای خاص برنامه ریزی کنیم.”

ModernMeadow اخیراً با Evonik که بیش از سه دهه تجربه در تولید محصولات مبتنی بر تخمیر دارد ، همکاری کرد تا تولید کلاژن را در مقیاس تجاری افزایش دهد.

در انگلیس ، Faber Futures یک روش رنگرزی با استفاده از تخمیر و باکتری به جای مواد شیمیایی ایجاد کرد.

طبق گفته بنیاد و مدیر عامل ، این شرکت در حال آماده سازی انقلابی در صنعت نساجی است که می گوید به دلیل اینکه مستقیماً ماده رنگی است ، به مواد شیمیایی احتیاج ندارد روی پارچه پخش شود و این باعث می شود 500 بار در مقایسه با رنگ سنتی استفاده از آب کاهش یابد.

با این وجود ، علیرغم راه حل های نوآورانه زیادی که در طبیعت سرمایه گذاری می کنند تا صنایع نساجی و مد را با گزینه های پایدار فراهم کنند .

آنها به زمان و کار زیادی نیاز دارند تا جایگزین روش های سنتی تولید و رنگرزی پارچه شوند.یکی از چالش های بزرگ تبدیل فرآیندهای نمونه سازی بیولوژیکی به تولید انبوه در مقیاس تجاری با قیمت های مقرون به صرفه است.

تحت فشار نگرانی های زیست محیطی و هجوم سرمایه گذاری ها ، صنعت مد برای تغییر بنیادی به سوی آینده ای پایدار آماده به نظر می رسد.

این ممکن است زمان بر باشد ، اما آیا دهه ها طول نکشید که نایلون در قرن گذشته توسعه یافت تا امروز در همه جا فراگیر شود.

لباس از جنس شیر ، لباس از جنس باکتری و لباس از جنس تار عنکبوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال به کل کشور
تضمین اصالت و کیفیت کالا

فروش عمده و مستقیم از کارخانه

۶ ماه ضمانت