سبد خرید

اصول ست کردن رنگ لباس ها

با چند ترفند ساده، اصول ست کردن لباس ها را یاد بگیرید!

ست کردن لباس تاثیر شگفت انگیزی در زیبایی ظاهری افراد دارد. افرادی که هوشمندانه رنگ لباس های خود را با یکدیگر ست می کنند، معمولا توجه بیشتری را به خود جلب می کنند. این افراد معمولا انسان های موفق تری هستند و همیشه در ست کردن لباس های خود، برنامه ریزی دارند. اگر از روز قبل، برای رنگ بندی لباس های خود، برنامه ریزی کنید و از اصول ست کردن لباس ها آگاهی داشته باشید می توانید در هر جمعی که حضور پیدا می کنید، بدرخشید. حتی اگر ساده ترین لباس ها را به تن داشته باشید.

 

اصول رنگ شناسی در لباس
یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی که هنرمندان و طراحان مد از آن برای ست کردن رنگ‌ها استفاده می‌کنند، بکارگیری «چرخه رنگ‌ها» است. چرخه رنگ‌ها یک نمودار دایره‌ای است که رابطه بین رنگ‌های مختلف را نشان می‌دهد. ایزاک نیوتون اولین چرخه رنگ را طراحی کرد. این چرخه، یک دایره نامتقارن با هفت رنگ قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش بود.

بعدها در سال ۱۸۱۰، یوهان ولفگانگ فون گوته یک چرخه رنگ متقارن با شش رنگ طراحی کرد. این طرح که رنگ نیلی از آن حذف شده است، همان چرخه رنگی است که امروزه هنرمندان و طراحان مد از آن استفاده می‌کنند؛ اما چگونه می‌توان به کمک یک دایره پر از رنگ‌های مختلف، لباس‌ها را به خوبی ست کرد؟ در بخش بعدی، با نحوه استفاده از چرخه رنگ‌ها آشنا می‌شویم.

 

رنگ‌های اصلی: این گروه شامل رنگ‌های قرمز، زرد و آبی است. این رنگ‌ها از مخلوط شدن هیچ دو رنگ دیگری به وجود نمی‌آیند؛ اما سایر رنگ‌هایی که در جهان می‌بینیم به نحوی از ترکیب قرمز، زرد و آبی به دست آمده‌اند.
رنگ‌های ثانویه: رنگ‌های ثانویه ترکیبی از رنگ‌های اصلی هستند. مثلا: قرمز + زرد = نارنجی، قرمز + آبی = بنفش، آبی + زرد = سبز.
رنگ‌های مرتبه سوم: این رنگ‌ها ترکیبی از رنگ‌های اصلی و ثانویه هستند؛ به عنوان مثال، با مخلوط کردن مقدار خاصی از رنگ‌های اصلی و ثانویه می‌توان به رنگ‌هایی مانند سرخابی، فیروزه‌ای و کهربایی رسید.
یک دسته‌بندی دیگر هم برای رنگ‌ها وجود دارد که احتمالا تا به حال به گوش‌تان خورده است:

رنگ‌های گرم و سرد: رنگ‌هایی مانند قرمز، نارنجی، زرد، قهوه‌ای و … رنگ‌های گرم هستند. در مقابل، رنگ‌هایی مثل آبی، بنفش، سبز و … در دسته رنگ‌های سرد قرار می‌گیرند.

ایده استایل دانشجویی تابستانه

انتخاب رنگ زمینه ای به عنوان رنگ اصلی

اگر لباسی دارید که چندین رنگ در زمینه آن به کار رفته است، یکی از رنگ هایش را برای ست کردن انتخاب کنید. بهتر است رنگی که بیشترین درصد را به خود اختصاص داده است را انتخاب کنید.

خرید لباس هایی با رنگ مشکی، سفید و طوسی

رنگ مشکی در ست کردن

 

رنگ مشکی در ست کردن اگر هنگام خرید، لباسی را پسند کرده اید که در آن رنگ مشکی، طوسی و یا سفید به کار رفته است، نگران ست شدن آن ها نباشید. این رنگ ها با بیشتر رنگ ها، قابلیت ست شدن دارند.

چه رنگ هایی با هم ست می شوند؟

همه ما در این مورد اتفاق نظر داریم که ست کردن رنگ لباس مهم‌ترین بخش لباس پوشیدن است. وقتی که از نحوه جفت شدن رنگ‌ها آگاهی کافی داشته باشیم، از استایل خود لذت می‌‎بریم و اعتماد به نفسمان بیشتر می‌شود.

تا اینجا، قوانین ست کردن رنگ‌ها را گفتیم و چند جدول ست رنگ‌ را بررسی کردیم. در ادامه، ست کردن پرکاربردترین رنگ‌ها را بررسی می‌کنیم.

رنگ خردلی با چه رنگ‌هایی بهتر ست می‌شود؟

خردلی یکی از طیف‌های رنگ زرد است که در گروه رنگ‌های گرم قرار می‌گیرد. خردلی را می‌توان با رنگ‌های زیر ست کرد و یک استایل بی‌نهایت جذاب داشت:

سیاه: رنگ سیاه تقریبا با هر رنگی ست می‌شود.  اگر لباستان زرد خردلی روشن است، استفاده از رنگ سیاه در کنار آن می‌تواند یک گزینه عالی باشد

تنها مجموعه‌ای که با رنگ‌ سیاه ست نمی‌شوند، رنگ‌های پاستیلی هستند.

بنفش: در چرخه رنگ، بنفش با زرد متضاد است. این رنگ می‌تواند به خوبی با خردلی جفت شود. معمولا طیف‌های تیره‌تر رنگ خردلی، با بنفش بهتر ست می‌شوند.
قهوه‌ای: رنگ قهوه‌ای شکلاتی به خوبی با خردلی روشن هماهنگ می‌شود. ست قهوه‌ای و خردلی یک استایل شیک و خاص است.
سرخابی: رنگ خردلی مکمل رنگ سرخابی در لباس است. کلید هماهنگی این دو رنگ، همخوانی تیرگی یا روشنی طیف آن‌ها است؛ برای مثال اگر لباستان، خردلی روشن است باید آن را با سرخابی روشن ست کنید.
آبی: یکی از محبوب‌ترین طیف‌های رنگ آبی برای ست کردن با خردلی، رنگ آبی-بنفش سیر است. آبی-بنفش تیره با خردلی تیره بهتر ست می‌شود.

روش ست کردن استایل تابستانه جذاب

ست کردن کیف با شلوار یا دامن

یکی از اصول ست کردن لباس زنانه، ست کردن کیف با رنگ شلوار یا دامن است. نیازی نیست که کفش شما دقیقا هم رنگ کیفتان باشد. در گذشته اگر کسی کیف و کفش یک رنگی نداشت، به عنوان انسان بد سلیقه شناخته میشد اما در دنیای فشن امروزه، این ترکیب کاملا رد شده است و به نظر می رسد، تنها استفاده از یک تناژ خاص و مشابه کیف، برای انتخاب کفش، کفایت می کند. البته این موضوع را هم فراموش نکنید که جنس کیف و کفش باید با یکدیگر هم خوانی داشته باشد. مثلا اگر در فصل پاییز از کیف چرمی استفاده می کنید، باید کفش هایتان نیز در همین جنس باشد.

طرح های شلوغ را با طرح های ساده بپوشید.

هیچ وقت نباید در استفاده از طرح های شلوغ، زیاده روی کنید. تصور کنید مانتو یا پیراهنی که پوشیده اید، نقش و نگار دارد. استفاده از شال و کیف و شلوار مجلسی طرح دار با مانتو یا پیراهن طرح شلوغ، ممنوع است. نه تنها استفاده از طرح های شلوغ تشدد فکری در اطرافیان شما به وجود می آورد، از زیبایی لباستان می کاهد.

هارمونی با اکسسوری ها ایجاد کنید!

اکسسوری برای ست کردن

 

اکسسوری برای ست کردن   اکسسوری زنانه هم اهمیت بسیار بالایی در شیک پوشی دارند. استفاده از اکسسوری ها هم اصول و قواعد خود را دارد. می توانید رنگ تل، گل سر، گوشواره، عینک و دیگر زیورالات را با یکی از رنگ های زمینه ای لباس هایتان ست کنید. در استفاده از اکسسوری ها و زیورآلات زیاده روی نکنید تا زیبایی اکسسوری ها به چشم بیاید و در عین حال، شلوغی ظاهری ایجاد نکند. نکته دیگر که در استفاده از طلا و جواهرات اهمیت دارد، این است که جواهرات طلایی و نقره ای نباید همزمان با یکدیگر استفاده شوند.

رنگ نارنجی با چه رنگی‌هایی ست می‌شود؟

نارنجی یک رنگ گرم است که از ترکیب دو رنگ قرمز و زرد به دست می‌آید. این رنگ بسیار شاد، روشن و درخشان است و افراد را پرانرژی نشان می‌دهد. به طور کلی، بهترین رنگ‌هایی که با نارنجی ست می‌شوند عبارت‌اند از:

سرمه‌ای
سفید
مشکی
سبز زیتونی
طوسی
آبی کاربنی
سرکه‌ای
بنفش
در واقع، شما باید نارنجی را به عنوان تنها رنگ روشن در استایل خود به کار ببرید و در کنار آن از رنگ‌های خنثی و سرد استفاده کنید. ست رنگ طوسی با نارنجی یک ترکیب ایده‌آل است؛ چرا که طوسی خنثی با نارنجی گرم در کنار هم قرار گرفته‌اند. اگر نمی‌خواهید از رنگ‌های خنثی استفاده کنید باید به سراغ رنگ‌های سرد بروید؛ به عنوان مثال، ست رنگ سبز زیتونی با نارنجی بسیار جذاب است. سرمه‌ای و مشکی هم به خوبی با نارنجی ست می‌شوند.

نکات طلایی برای ست کردن رنگ لباس
برای ست کردن رنگ لباس‌ها مانند طراحان مد باید یک سری نکات طلایی را بدانید. در ادامه شما را با این نکات آشنا می‌کنیم.

قانون ست رنگها
یکی از مهم‌ترین قوانینی که طراحان دکوراسیون داخلی و طراحان مد از آن برای ست کردن رنگ‌ها استفاده می‌کنند، قانون ۱۰، ۳۰، ۶۰ است. این سه عدد نوعی نسبت طلایی برای ترکیب رنگ‌های مختلف با یکدیگر هستند. رعایت این نسبت‌ها باعث می‌شود تا استایلی حرفه‌ای و شیک داشته باشید و لباس‌های خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر ست کنید. اما چگونه باید از قانون ۱۰، ۳۰، ۶۰ استفاده کرد؟

تصور کنید که سه رنگ متفاوت را بر اساس قوانین چرخه رنگ‌ها انتخاب کرده‌اید. ابتدا باید تصمیم بگیرید که کدام یک از این رنگ‌ها را بیشتر می‌پسندید. این رنگ، رنگ اصلی استایل شما می‌شود. ۶۰ درصد لباس‌هایی که می‌پوشید باید به رنگ اصلی باشند.

در آخر، ۱۰ درصد استایل شما باید از رنگ سوم تشکیل شود. به طور معمول، رنگ سوم از میان رنگ‌های سبز زیتونی، قهوه‌ای، بژ، آبی سیر، بنفش تیره یا قرمز انتخاب می‌شود؛ اما به این معنا نیست که باید لزوماً به این چند رنگ محدود شوید. رنگ ۱۰ درصدی می‌تواند در گردنبند، روسری، کمربند، کلاه، کفش و … به کار برود.

استفاده از رنگ‌های خنثی
توصیه می‌شود حتما از رنگ‌های خنثی و طبیعی در استایل خود استفاده کنید؛ به خصوص اگر در ست کردن رنگ لباس مبتدی هستید. این گروه رنگ‌ها شامل رنگ‌هایی مانند سیاه، سفید، خاکستری، بژ، سبز زیتونی و سرمه‌ای هستند. رنگ‌های طبیعی و خنثی ست کردن لباس‌هایتان را آسان‌تر می‌کنند؛ چون با اکثر رنگ‌ها به خوبی هماهنگ می‌شوند.

اگر با توجه به سلیقه، سن، رنگ پوست و نوع اندام خود از رنگ‌های خنثی در استایل‌تان استفاده کنید بدون شک ظاهر شیک و فوق‌العاده‌ای خواهید داشت. یادتان باشد هر زمان که در ست کردن رنگ‌ها به مشکل برخوردید، به سراغ رنگ‌های خنثی و طبیعی بروید تا خیالتان از بابت هماهنگ شدن رنگ‌ لباس‌هایتان راحت شود.

رنگ لباس مناسب هر فصل
در طول بهار و تابستان بهتر است لباس‌های نخی، نازک‌تر و روشن‌تری بپوشید. در پاییز و زمستان هم از سبک لباس پوشیدن لایه‌ای استفاده کنید. انتخاب درست رنگ‌ها یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در ست کردن لباس‌ها به کار می‌رود. آب و هوا و میزان تابش نور خورشید در جلوه نهایی رنگ‌های استایل شما نقش اساسی دارند.

ست کردن رنگ لباس ها

بهتر است در فصل بهار رنگ‌های روشن گرم و پاستیلی بپوشید. برای لباس‌های تابستانه هم از طبیعت الگو بگیرید. سبز، قرمز، آبی، بنفش و سایر رنگ‌های سرد انتخاب‌هایی مناسب برای این فصل هستند. در فصل پاییز رنگ‌های گرم و تیره بپوشید تا با طبیعت هماهنگ باشید.

زمستان هم فصل لباس‌هایی با رنگ خنثی و طبیعی است؛ البته ارغوانی و صورتی چرک هم از رنگ‌های پرکاربرد برای فصل زمستان هستند.

ست کردن رنگ لباس ها
ست کردن رنگ لباس ها

 

جمع بندی ست کردن رنگ لباس

در این مقاله با اصول ست کردن رنگ لباس به طور کامل آشنا شدیم. اکنون شما هم می‌توانید مانند طراحان حرفه‌ای مد، لباس‌های خود را به خوبی ست کنید و یک استایل شیک و جذاب داشته باشید.

برای مشاوره و خرید کفش عمده با مدیر فروش سهند تماس بگیرید : 02191300014

شماره واتساپ : 09015855580

پیج اینستاگرام سهند : sahanshoes_co

خریدی بدون واسطه و مستقیم از تولیدی برند سهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال به کل کشور
تضمین اصالت و کیفیت کالا

فروش عمده و مستقیم از کارخانه

۶ ماه ضمانت