سبد خرید

اشنایی با زیره های PU،EVA،PVC

 PU چیست؟

پلی اورتان (انگلیسی: Polyurethane) به دسته‌ای از موادشیمیایی اطلاق می‌شود که از واکنش پلی ال ها و ایزوسیانات ها به‌عنوان مواد اصلی تشکیل دهنده ساخته می‌شوند،که به عنوان عایق عمل کرده و از شی مربوطه در برابر سرما،گرما،و فشار ناشی از ساییدگی محافظت میکند. زیره های PU ، زیره های PVC ، زیره های EVA

زیره PU ، زیره PVC ، زیره EVA پلی اورتان

 PU چگونه کشف شد؟

اتو بایر و همکارانش در شرکت ای جی فاربن واقع در شهر لورکوزن المان، اولین بار در سال 1937 پلی یورتان را سنتز کردند.این پلیمرهای جدید دارای مزایای بیشتری نسبت به پلاستیک های موجود که توسطWallace Hume Carothers کشف شد،هستند.

در واقع اتو بایر با الهام گرفتن از کشفیات والاس هیوم کاروترز به کشف پلی اورتان رسید ولی تحت اختراعات والاس هیوم قرار نگرفت.

پخش توده ای از حبابهای گاز در یک محیط مایع و یا جامد، فوم نامیده می شود. فوم جامد را اسفنج یا ابر نیز می نامند. در واقع فوم ها توزیعی از گازها در مایعات یا جامدات هستند.

فوم ها  کاربرد بسیاری دارند از جمله در ساختمان ها به عنوان عایق حرارت و صدا، عایقبندی لوله های انتقال سیالات، بسته بندی قطعات و لوازم الکتریکی. علاوه بر این فوم ها به دلیل دانسیته بسیار پایینشان در ساخت و ساز مورد توجه هستند.

زیره PU ، زیره PVC ، زیره EVA پلی اورتان فوم

محبوب ترین فوم

تقریبا از تمام پلیمر ها امکان تهیه فوم وجود دارد، ولی به دلیل سهولت در امر تولید، سادگی دستگاههای مورد نیاز و مرغوبیت کیفی فوم های تهیه شده، فوم های پلی اورتان بر سایر فوم های تهیه شده از دیگر پلیمر ها برتری داشته و مورد استفاده بیشتری دارند.

مواد اصلی یا مونومر های سازنده فوم های پلی اورتان عبارتند از: دی یا پلی ایزوسیانات ها و دی یا پلی ال ها. این مواد همراه با عامل تولید گاز و به کمک کاتالیزور مناسب که واکنش را در دمای اتاق پیش می برد، با هم واکنش می دهند.

علاوه بر این، مواد دیگری نیز به فرمولاسیون فوم افزوده می شود که برخی از آنها عبارتند از : عوامل کاهش دهنده کشش سطحی، پر کننده ها، حلال ها، مقاوم کننده در برابر شعله و برخی مواد دیگر که بسته به کاربرد به فوم اضافه می شوند.

خواص شیمیایی pu؟

خواص پلی اورتان به میزان زیادی تحت تأثیر انواع ایزوسیانات ها و پلیول های به کار رفته در ان قرار میگیرد.بخشهای طولانی و انعطاف پذیر ، که توسط پلیول ایجاد می شود ، یک پلیمر نرم و انعطاف پذیر می دهند ، در حالی که مقادیر بالاتر پیوند شیمیایی ، پلیمرهای سخت یا سفت و سختی را ایجاد می کند.

زنجیرهای بلند و پیوند های شیمیایی کمتر، یک پلیمر بسیار انعطاف پذیر ایجاد می کنند ، زنجیرهای کوتاه با تعداد زیادی پیوند ، یک پلیمر سخت تولید می کنند در حالی که زنجیرهای بلند و پیوند های میانی ، پلیمری را که برای ساخت کف مناسب است تولید میکنند.

اتصالات عرضی موجود در پلی اورتان به این معنی است که این پلیمر از یک شبکه سه بعدی ساخته شده و وزن مولکولی آن بسیار زیاد است.

پلی یورتان ها

یک قطعه پلی اورتان در برخی از زمینه های صنعتی را می توان یک مولکول غول پیکر دانست. نتیجه این است که پلی یورتان های معمولی هنگام گرم شدن لکه دار یا ذوب نمی شوند. به این پلیمرها پلیمرهای ترموپلاستیک گفته می شود.

خواص شیمیایی موجود در ایزوسیانات ها و پلیول ها و همچنین سایر مواد افزودنی ، به پلی یورتان اجازه می دهد تا طیف وسیعی از خصوصیات را به عنوان یک پلیمر مورد استفاده  قرار دهد.

زیره PU ، زیره PVC ، زیره EVA پلی اورتان

احتیاط های لازم در هنگام استفاده از pu:

پلیمر پلی یورتان از نظر شیمیایی ماده ای بی اثر است.و محدودیتهایی در ایالات متحده توسط اداره ایمنی و بهداشت دولت آمریکا تعیین نشده است.

اداره ایمنی و بهداشت شغلی آن را در لیست مواد سرطان زا قرار نداد.پلیمر پلی یورتان یک ماده قابل احتراق جامد است که در صورت قرار گرفتن در معرض شعله می تواند شعله ور شود.

تجزیه ناشی از آتش می تواند مقادیر زیادی مونوکسیدکربن و سیانید هیدروژن و علاوه بر آن اکسیدهای نیتروژن ، ایزوسیانات ها و سایر محصولات سمی تولید کند.

به دلیل اشتعال پذیری زیاد این ماده ، باید با مواد بازدارنده شعله درمان شود (حداقل در مورد احتراق مبلمان) که تقریباً همه مضر هستند.

خطرات مواد شیمیایی

مخلوط های رزین مایع و ایزوسیانات ها ممکن است حاوی مواد خطرناک یا تنظیم کننده باشند. شناخته شده است که ایزوسیانات ها بر روی پوست و سیستم تنفسی تأثیر می گذارند.

علاوه بر این ، آمین ها ، گلیکول ها و فسفات های موجود در کف های پلی اورتان با قرار گرفتن در معرض انها خطرات دارند.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی که ممکن است در حین یا پس از استفاده از کفهای پلی اورتان ساطع شود (مانند ایزوسیانات ها) برای سلامتی انسان مضر است و بنابراین احتیاط های ویژه زیادی را باید در طول و بعد از این فرآیند انجام داد.

از طریق سازمانهایی مانند انجمن تولیدکنندگان پلی اورتان (PMA) و مرکز صنایع پلی اورتان (CPI) در ایالات متحده و همچنین از طریق سیستم پلی اورتان و کارخانه مواد اولیه می توان اطلاعات بیشتر در مورد بهداشت و ایمنی را یافت.

مصرف جهانی زیره های pu:

مصرف جهانی مواد اولیه پلی یورتان در سال 2007 بیش از 12 میلیون تن بود و متوسط ​​نرخ رشد سالانه حدود 5٪ بود. پیش بینی می شود درآمد حاصل از پلی یورتان در بازار جهانی تا سال 2020 به حدود 80 میلیارد دلار برسد.

انواع زیره های pu:

  • کف قابل انعطاف ، کم چگالی ، برای روکش و روتختی.
  • فوم با چگالی کم برای عایق بندی حرارتی و هسته های گرد استفاده می شود.
  • نرم و سخت برای پالت ژل و همچنین برای چاپ چیزهای نورد استفاده می شود.
  • و قطعات ساختاری.

موارد مصرف pu:

این در کف پارکینگ استفاده می شود ، زیرا از نشت آب محافظت می کند و مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد و به راحتی از کف جدا می شود.

همچنین در ساخت چرخ های اسکیت  نیز استفاده می شود تشک هایی با درجات مختلف چگالی ، برخی از آنها با دمای بدن انسان برای راحتی بیشتر تشکیل می شوند.

زیره PU ، زیره PVC ، زیره EVA پلی اورتان

pvc چیست؟

پلی وینیل کلراید یا پی‌ وی‌ سی از جمله پلیمرهای ترموپلاستیک است که در نوع سخت و انعطاف‌ پذیر تولید می‌ شود.

PVC یکی از ارزشمند ترین و پرکاربرد ترین محصولات صنعت پتروشیمی محسوب می‌ شود و موارد مصرف آن نامحدود است.

PVC به دلیل قیمت مناسب و کاربری آسان، در صنعت ساختمان‌ سازی کاربرد فراوانی دارد. امروزه پی‌ وی‌ سی در ساختمان‌ سازی، جایگزین مناسبی برای مواد سنتی از جمله چوب، سیمان و سفال شده است.

pvcچگونه کشف شد؟

امحققان پیشین به طور تصادفی حداقل دو بار در قرن نوزدهم PVC را کشف کردند. اولین بار، در سال 1838، توسط فیزیکدان و شیمیدان فرانسوی Henri Victor Regnault و دومین بار در سال 1872 توسط Eugen Baumann آلمان.

در هر دو حالت، پلیمر به شکل جامد سفید درون فلاسکهای گاز تازه کشف شده ی وینیل کلرید که در معرض نور خورشید قرار گرفته بود، ظاهر شد.

کار با این مواد دشوار بود و هیچکس بر چالش کاربرد تجاری آن تسلط نیافت.در سال 1913، فردریش هاینریش، اختراع PVC را اخذ کرد.

او از روش پلیمریزاسیون وینیل کلرید با نور خورشید استفاده می کرد. مهمترین دستیابی به موفقیت در ایالات متحده زمانی رخ داد که شرکت BFGoodrich دانشمند صنعتی Waldo Semon را استخدام کرد تا یک جایگزین مصنوعی برای لاستیک طبیعی که گرانبها بود، پیدا کند.

آزمایش های او دوباره پلی وینیل کلرید را تولید کرد.والدو سیمون از طریق مخلوط کردن پی‌ وی‌ سی با افزودنی‌ های گوناگون توانست روشی برای نرم کردن این پلیمر پیدا کند و در نهایت به ماده انعطاف‌ پذیری رسید که مورد استفاده تجاری قرار گرفت.

 

کاربردهای pvc:

• وینیل سایدینگ
• علامت مغناطیسی کارت‌ های هوشمند
• برش عمودی پنجره‌ ها
• صفحات گرامافون
• ساخت لوله، کانال و لوازم قابل نصب
• کیف‌ های ارزان قیمت
• پنجره‌ های بدون دید
• تولید لباس و لوازم خانگی نظیر پرده
• کف‌ سازی و ساختن سقف
• روکش سیم و کابل‌ های الکتریکی
• توپ‌ های بازی با وزن پایین
• لوله‌ کشی آب و فاضلاب

 

معایب pcv :

اکثر محصولات وینیلی که پی‌ وی‌ سی از جمله آن‌ هاست، در صورتی که به‌ طور صحیح مصرف شوند، بی‌ ضرر هستند، اما نشت برخی از افزودنی‌ ها و نرم‌ کننده‌ ها، ممکن است به سلامتی انسان آسیب وارد کند.

اگرچه از پی‌ وی‌ سی در تولید اسباب‌ بازی‌ های نرم استفاده می‌ شود، اما نگرانی نشت این مواد به دهان کودکان وجود دارد.همچنین، محصولات پی‌ وی‌ سی بر اثر سوختن یا دفن شدن، می‌توانند مضر باشند.

تا بحال ممنوعیت‌ هایی برای استفاده برخی از مواد افزودنی و نرم‌ کننده در تولید اسباب‌ بازی‌های کودکان اعمال شده است.

در سال 2003 اتحادیه اروپا 6 نوع فتالیت نرم‌ کننده در اسباب‌ بازی‌ ها را در لیست تحریم قرار دارد و در ایالات متحده نیز بیشتر شرکت‌ها، تولید اسباب‌ بازی با استفاده از pvc را برای نوزادان متوقف کردند.

 EVA چیست؟

اتیلن وینیل استات یا (eva)کوپلیمری است که از ترکیب اتیلن و وینیل استات ساخته شده است و در پوشش‌ های صنعتی و لمینیت‌ ها کاربرد دارد.

همچنین، این کوپلیمر به دلیل انعطاف‌ پذیری و شفافیت بالا، در صنعت فیلم کاربردهای فراوانی دارد. (EVA) از ۱۰ تا ۱۵ درصد مولی وینیل استات تشکیل شده است که به صورت یک استخلاف قطبی به اتیلن متصل می‌ شود.

اگر در تولید EVA از درصد کمی وینیل استات استفاده شود، به دلیل غیر سمی بودن, در بسته‌ بندی مواد غذایی نیز می‌ توان از آن استفاده کرد.

EVA پلیمری است که از جهت انعطاف‌ پذیری و نرمی شبیه مواد الاستومر است، در حالی که از نظر قابلیت فرآوری به مواد ترمو پلاستیک شباهت دارد.

EVA به دلیل انعطاف‌ پذیری بالا و نیز عدم وجود خطر نفوذ پلاستیسایزر به سطح, می‌ تواند جایگزین مناسبی برای PVC باشد.

این پلیمر به دلیل دارا بودن خواص و ویژگی‌ هایی نظیر وزن پایین، بی‌ بو بودن، شکل‌ پذیری در قالب، شفافیت بالا و قیمت پایین‌ تر در مقایسه با لاستیک‌ های طبیعی، کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد.

 فومEVAچگونه ساخته میشود؟

EVA (اتیلن-وینیل استات) همچنین به عنوان PEVA (پلی اتیلن-وینیل استات) شناخته می شود ، کوپلیمر اتیلن و وینیل استات است.

هنگامی که دو نوع پلاستیک در یک زنجیره پلیمری به هم می پیوندند ، به پلیمر کوپلیمر گفته می شود.درصد وزنی پلاستیک وینیل استات معمولاً از 10٪ تا 40٪ متغیر است و باقی مانده آن پلاستیک اتیلن است.

مقدار وینیل استات بر خصوصیات ماده تأثیر زیادی می گذارد.

EVA با کیفیت بالاتر درصد بالاتری از وینیل استات خواهد داشت در حالی که EVA با وینیل استات بسیار کمی می تواند سخت ، شکننده و مانند مقوا باشد.اتیلن-وینیل استات مانند یک پلاستیک نرم است ،که آن را برای میانی کفش مناسب می کند.

EVA چه کاربردهایی دارد؟

• تولید لوله‌ های منعطف
• ساخت صفحه گردان گرامافون
• تولید لوله‌، شلنگ، پستانک
• ساخت دستگیره
• تولید لوازم ورزشی
• ساخت کلاه ایمنی
• تولید چسب
• تولید انواع کفش به‌ ویژه کفش‌ های فوتبال
• تولید تجهیزات ماهیگیری
• تولید تجهیزات پزشکی

محصولات مرتبط

دمپایی مدل شروین

دمپایی مدل حسام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال به کل کشور
تضمین اصالت و کیفیت کالا

فروش عمده و مستقیم از کارخانه

۶ ماه ضمانت